Nezařazené

TO BYLA ALE ZLÁ DOBA

Ach, jo… 

To byla otrava, jít do obchodu a vůbec se nezajímat o to, zdali tam prodávají bezpečné hračky pro děti, jídlo v restauraci má stejnou gramáž, složení a cenu v Aši jako v Praze.

Ach, jo…

To byla otrava mít ještě před maturitou, vyučením jisté umístění a připravené pracovní zařazení hned po prožitých posledních prázdninách!

Ach, jo ….

Každý musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu za to dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku.

Ach, jo…

A ve spořitelně po narození potomka mu odepíšou z novomanželské půjčky 4.000,- Kč.

Ach, jo… 

Například jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do penze, lidi neskutečně deptala…

Ach, jo….

Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. Místo, aby byl vybírán regulační poplatek u lékaře a poté v lékárně včetně tučného doplatku jako v každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden recept musel zaplatit jen jednu korunu a operační lůžko bylo vždy k dispozici jak pro otylého, tak pro štíhlého. Léky byly podávány personálem nemocnice a nemuseli jsme běžet do lékárny, kde to zaplatíme z vlastní peněženky, abychom dopřáli svým blízkým předepsanou léčbu lékařem při pobytu v nemocnici!

Ach, jo… 

A co teprve vnucování sociálních jistot, že si můžeme s rodinou vyrazit na podnikovou dovolenou a vybrat si z několika nabídek, kde uhradil podnik polovinu ceny. A po odpracování 25 let v pracovním procesu měl člověk právo na odměnu  a také při dosažení různých životních jubileí.

Ach, jo… 

Ženský si vybrečely oči , když odcházely do důchodu po porození dvou dětí již v 55.  letech. Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby mohli pracovat o 10 – 15 let déle.

Ach, jo…. 

Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí.  A co teprve, když vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističtí tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu.  Letci, horníci, policajti měli každoročně plně zdarma nařízeny lázně pro rehabilitaci organizmu.

Ach, jo…

A co to omezování osobní svobody, kdy každý člověk musel povinně bydlet a nemohl se ani zajít svobodně vyspat do kanálu, nebo pod most, a ještě byl nucen chodit do práce a také nemohl ani svobodně a demokraticky žebrat.

Ach, jo… 

Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně z dětí se stala bezcitná zvěř.  Za komunistů mladší vstávali v autobuse, aby pustili sednout ty starší.  Dnešní mladí již znají svá práva v demokratické společnosti a pěkně zůstanou sedět.  A tak to má být!   Vždyť jsme si je tak v demokracii vychovali!!!

Ach, jo…

Již nikdy nechci zažít sociální jistoty ani morální zhoubu, atd., atd., atd., která tenkrát panovala!!!  Konečně máme svobodu a nikdy se nevrátí ty špatné časy! Vždyť nám vůbec nevadí, že většina národa podvádí stát a okrádá nás všechny, jak se dá – své okolí, přátele, ba dokonce i rodiče! Vždyť my si rádi při léčbě v nemocnici zaplatíme léky a pobyt nebo také umřeme, když na nás nemá nikdo čas z ošetřujícího personálu !  Vždyť my si rádi koupíme potraviny přesycené éčky nebo už prohnilé, aby se náš život maličko zpestřil! Vždyť my rádi vzděláváme děti za naše peníze už od školky, které neznají v dospělosti ani státní hymnu, natož pak český jazyk a matematiku, ale znají PARTIČKU a COMEBACK! Vždyť my rádi pijeme alkohol a mluvíme svobodně a vulgárně, nejen mezi sebou, ale také na prknech, co kdysi znamenaly svět. Také v TV, rádiu a divadle – tímto nás hned v cizině poznají, jsme přece nejlepší – jsme Češi! Vždyť my víme, jak mít situaci pod kontrolou a budeme vždy stát za naším parlamentem a vládou, protože jsme teď konečně spokojeni a vyhovuje nám tento život ve svobodné společnosti, která nám to vše umožňuje a plně nabízí z výdělku těch, kteří si ještě neuvědomili, že je směšné chodit denně do práce. Vždyť stačí zajít občas na sociálku nebo někoho přepadnout a zajet si na dovolenou, zajít s kamarády do herny nebo někde zapařit a ráno zalehnout a odpočívat celé dopoledne. Žijeme přeci jenom jednou!  Co bude – „to neřeš!“ To je přece skvělé žití v té naší zemičce, kde gauneři mají svá práva a jejich oběti nemají práva žádná. Tak čtěte dál svůj bulvár a koukejte na seriály, v tom je naše budoucno! Vědět, kdo s kým spí, kdo má nejlepší sex a jak často atd., atd., atd.!!!  Protože přesně tohle nás jedině zachrání!!!  Vždyť jíž máme co jsme chtěli a zloději si žijí v klidu, přepychu a blahobytu.

6 komentáře

 • Ježurka

  Ach jo, za nás byla celá novomanželská půjčka 3600 Kč, za porod dítěte nevím, že bychom na tom něco vydělali. Ale na druhou stranu je pravda, že po narození dětí jsem měla plus jen 4 měsíce navíc. Jo, to byly časy, že? Ale zase jsme toho spoustu nemohli, tak nevím….

 • Ruža z Moravy

  Ještě jste zapomněli na podnikovou půjčku na bydlení- bezúročnou na 15 let a na doplňkové půjčky z ROH, které se dávaly na zařízení. Jen pokud jste z podniku odcházeli, museli jste zbytek půjčky zaplatit najednou. A pokud se vám v práci nelíbilo nebo se provoz rušil, dokonce hledali pro vás uplatnění v jiném podniku. Kromě toho těch závodů v místech bydliště bylo poměrně dost, pokud to bylo i menší město a ze širokého okolí byly spoje do práce, z práce několikrát za den a ne jen jednou ráno a pozdě odpoledne zpět. No, už to je možná lepší. Nevzdycháme po minulých časech a toho, co se nesmělo, což je také diskutabilní, není tolik, aby to vyvážilo jistoty většiny obyvatel. Netvrdím, že všichni to měli stejné, ale takové rozdíly jako dnes nebyly. Celá ta svoboda je stejně zase jen pro někoho , hlavně pro ty co mají peníze.

  • MirekC

   Hlavně se začíná projevovat o co těm kapitelistům jde. Hlavně trvalá maximalizace zisku za každou cenu a bez ohledu na nikoho.

 • Vendy

  Něco bylo skutečně dobré, něco ne. Vadí mi, když dnes tu dobu démonizují a dělají, jako by byla nejhorší v celé historii. Jistě, spousta věcí, co je dnes, nebyla k mání nebo jen podpultově, v tom byl neskutečný bordel. Ale jídlo bylo zdravější, pracovní doba pevná, půjčky bezúročné nebo s nízký úrokem a spoření naopak se slušným úrokem.

 • jiří

  Za komunistů nic nebylo. Řezník, prodavač ve stavebninách, zelinář, prodejci aut, kol a všichni přes které šlo do krámů nedostatkové zboží si ho schovávali pro své známé. Lidi na vesnicích museli více pracovat ve smyslu, že téměř každý musel mít hospodářská zvířata a zahradu na potraviny a né na krásu.
  Tráva se tudíž sekala na seno a lidi se tahali o každý kousek příkopu. Na úřadech se uplácelo a všude byl strašný nepořádek.
  Pracovní soboty za každý státní svátek, atd.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.