Nezařazené

Podivné přátelství

Dá se mezi přátelství a kamarádství dát rovnítko?

Čeština je nekonečně bohatá, tak s jemnou nuancí je to totéž. Chceme vyjádřit totéž, jen to jinak řekneme, podle toho, „jak nám zobák narost“, nebo jak jsme doma slýchávali.

Člověk a pes – přátelství

Určitý rozdíl je v tom, že kamarád – taky rád a že přátelství mezi mužem a ženou neexistuje.

Když někdy pozoruji, jak se chovají lidé (zejména paničky) ke psům, tak mi připadá, že to nejsou jejichy přátelé, ale děti. Existuje okřídlené přísloví: „Pes – přítel člověka.“

Nevidím sice do psí duše, ale řekl bych, že pes nás lidi považuje za svou smečku a pokud je dobře vychovaný, tak má jednoho z rodiny za vůdce smečky a toho poslouchá na slovo. Bránil by ho i za cenu svého života. Ostatní členy rodiny má na žebříčku nadřízenosti a podřízenosti seřazeny odshora dolů a tomu se říká hierarchije.

Pes je také nekonečně věrný a oddaný. Ne tak, jako „nejlepší kamarádky“. Když sleduji Musilův pořad Nebezpečné vztahy, tak když říká: „Teď si pozveme vaši nejlepší kamarádku, souhlasíte?“, tak já si vduchu říkám, a jéje, zase nejlepší kamarádka – nůž do zad.

Nemám rád, když je pes  nevychovaný a rozmazlený. Jsou to takoví ti ustrašení ratlíci, říká se jim „k***olízkové“.

Podivné přátelství není úplně totéž jako falešné přátelství. I když se to vzájemně nevylučuje a může se to proměňovat jedno v druhé. A pokud je nějaký vztah falešný a ještě divný, tak to nemá s přátelstvím, ani s kamarádstvím nic společného.

V americkém seriálu Mistři zastavárny, je boss nějak Rick a ten s oblibou říká: „Já mám jednoho kámoše, on tomu rozumí víc, já ho pozvu a on nám řekne co a jak, Souhlasíte?“ Těch kámošů má za dobu fungování zastavárny hodně. Jsou to lidé, které dobře zná, tyká si s nimi, dobře se baví, vtipkují, občas je pozve na oběd nebo na drink. Oni pro něj rádi udělají to co potřebuje a možná za to ani nic nechtějí.

Podivné přátelství asi bude mezi dvěmi nerovnoprávnými partnery, když jeden druhého nějak převyšuje, nemyslím tělesnou výškou ale třeba mentálně, vědomostma. Jeden se nad druhého bude povyšovat, bude ho urážet a ponižovat a on si to nechá líbit. Třeba za dva roky vojny (základní prezenční služby) určitě vznikla přátelsví a ti lidé se pak už v životě nepotkali.  Nebo spolužácí, za devět let už nějaký vztah musí vzniknout a když se vidí po mnoha letech na srazech (třeba šedesátníků), jak jsou rádi, že se zase vidí.

Mám z tětství kamaráda se kterým jsme vyrůstali a byť teď žijeme daleko od sebe, tak naštěstí existuje skype. A navštěvoval mě v krajské fakutní nemocnici, když jsem si tam byl poležet.

Velmi často vídáme podivná přátelství v říši zvířat. Kočka se psem, kočka s papouškem, papoušek se psem, a pod. Jsou to domácí neboli domestikovaná zvířata, nežijící divoce, ve svém přírodním prostředí. Jsou v takové té pomyslné lidské kleci a pravě tento podivný a zvláštní způsob života vede k jejich nezvyklému, nepochopitelnému, divnému přátelství.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.