Nezařazené

Nic není, jak bylo

Kam má paměť sahá, tak na náměstí na jednom rohu byla odjakživa prodejna Ovoce-Zelenina. Byla sice malá, ale bylo tam vše potřebné, jablka, hrušku, banány, pomeranče, brambory, celer, petržel, mrkev, atd. A měla příjemnou a ochotnou paní prodavačku a vedoucí v jedné osobě.

Ovoce-Zelenina

Pak přinesla „sametová revolu“ změnu vlastnických vztahů. Společenské vlastnictví výrobních prostředků se stalo soukromým. Státní byty si začali nájemníci kupovat do osobního vlastnictví a začla vznikat Společenství vlastníků bytových jednotek. Nebytové jednotky vlastnil Městský úřad a spravoval je Bytový podnik. Atraktivní obchůdky byly prodány v malé privatizaci. Ať už se stal soukromým vlastníkem kdokoliv, tak stále platí pravidlo, že pan domácí by nejraději co nejrychleji zbohatl a sdírají z nájemců kůži.

Pak postupně vyrostlo kolem náměstí v akčním radiusu 2 km pět supermarketů. A malé obchůdky potravin se začaly zmítat v předsmrtné křeči, až jsme jednou naráželi na mříže jejich zavřených dveří.

A tak se našel někdo jiný, kdo si myslí, že zrovna mu to půjde, protože ti předchůdci byli neschopní.Tak vznikla prodejna elektro-svítidla, i když přes cestu na druhém rohu byla zavedená prodejna HAKO.

Elektro-Svítidla

Dlouho tam nepobyla a vystřídal ji bufík, rychlé občerstvení neboli fast food. Je pravda, že historicky ověřený Labužník, rovněž na náměstí, vzal také za své.

fast food

Teď je tam Kavárnička se stolky a židličkami na chodníku, kde je na sluníčku příjemně.

Kavárnička

Když to tak vezmu, tak skoro nic není na svém místě, snad vyjma Drogerie na dalším rohu a velké budovy České spořitelny na třetím. Ukázkou je třeba změna Papírnictví za denní bar. Nejinak je tomu i na nám. Svobody a V Oblouku, kde je evrgrínem stálé přemalovávaní firmy původního Baru Barbados.

Budiž tedy čest těm, kteři zůstali na svých místech a zůstali věrni svému oboru podnikání. Jako příklad může posloužit samoobslužná jídelna Praděd, nebo potažmo Hotel Slovan a Hotel Jeseník.

Svět se mění, ale je to vždy ku prospěchu věci, pro dobro občanů a v jejich zájmu. Myslím si, že se nás nikdo na nic neptá, to jen před volbama slyšíme slibované hory-doly a pak skutek utek.

4 komentáře

 • Blondýna

  Protože ke mně chodíš, tak víš.
  Udržet se v konkurenci supermarketů, udržet se ve stínu podnikových prodejen, které prodávají pod cenami.
  Udržet se, když není slušný a ochotný personál, lidé nechodí do práce a v lepším případě zašlou SMS.
  Udržet se a nezbláznit se z nesmyslných nařízení EU, to chce žaludek, pevné nervy a občas utéct !
  Něco o tom vím, mám obchod s bratrem na stejném místě 27 let.

  • MirekC

   No mi to Simonko povídej, měli jsme 13 let malou pekárnu. Teď stojí ladem a chátrá. Takže máš můj neskonalý obdiv!!!

  • MirekC

   Simonko, mám ho, aspoň doufám. A ten poslední jsem schválil. Nevím, proč tomu tak je, zatím se s WordPressem seznamuju.
   Neumím tady ani přidat smajlíka, ani srdíčko …

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.